Štednja ostaje na snazi

Bez autora
Jul 25 2010

Sve mjere štednje koje je Vlada usvojila za smanjivanje javne potrošnje ostaće i dalje na snazi. Mjere doprinose stabilizaciji sveukupnog ekonomskog i finansijskog ambijenta. Njihov cilj obezbjeđivanje funkcionisanja nesmetanog rada državnih organa i realizaciju budžeta, veću kontrolu i transparentnost u trošenju novca poreskih obveznika i one će biti i dalje na snazi. Sprovođenjem mjera štednje i usvajanjem izmjenama i dopunama o Zakona budžetu za prošlu i ovu godinu ukupna javna potrošnja smanjena je oko sedam odsto bruto domaćeg proizvoda. Ministarstvo je u februaru prošle godine počelo mjere štednje koje se odnose na prestanak zapošljavanja u javnom sektoru, korišćenje službenih automobila, racionalisanje izdataka za reprezentaciju i službena putovanja, izmjenu dinamike izvršenja rashoda za materijal i usluge i slično. Na taj način, obezbijedili su kontrolu rashoda budžeta i u skladu sa politikom Vlade na planu stabilizacije javnih finansija taj paket mjera u kontinuitetu unapređuju.

Štednja ostaje na snaziSve mjere štednje koje je Vlada usvojila za smanjivanje javne potrošnje ostaće i dalje na snazi, saopšteno je danas iz Ministarstva finansija.

„Mjere doprinose stabilizaciji sveukupnog ekonomskog i finansijskog ambijenta. Njihov cilj obezbjeđivanje funkcionisanja nesmetanog rada državnih organa i realizaciju budžeta, veću kontrolu i transparentnost u trošenju novca poreskih obveznika i one će biti i dalje na snazi", kazala je portparol Ministarstva finansija Gordana Jovanović agenciji Mina-business.

Prema njenim riječima, sprovođenjem mjera štednje i usvajanjem izmjenama i dopunama o Zakona budžetu za prošlu i ovu godinu ukupna javna potrošnja smanjena je oko sedam odsto bruto domaćeg proizvoda.

Ona je ponovila da je Ministarstvo u februaru prošle godine počelo mjere štednje koje se odnose na prestanak zapošljavanja u javnom sektoru, korišćenje službenih automobila, racionalisanje izdataka za reprezentaciju i službena putovanja, izmjenu dinamike izvršenja rashoda za materijal i usluge i slično. „Na taj način, obezbijedili smo kontrolu rashoda budžeta i u skladu sa politikom Vlade na planu stabilizacije javnih finansija taj paket mjera u kontinuitetu unapređujemo", saopštila je Jovanović. Ona je podsjetila da je broj zaposlenih od 2006. do prošle godine, porastao 18 odsto, a fond zarada preko 60 odsto.

Ministarstvo finansija, objašnjava Jovanović, je to prepoznalo kao problem i u cilju obaranja javne potrošnje kao jednu od mjera definisalo smanjivanje fonda plata. Ona je rekla da je to bila neophodna mjera koja je uslijedila nakon propadanja pregovora sa socijalnim partnerima kako bi se obezbijedila redovnost isplata svih penzija, plata, socijalnih davanja, kao i stabilno funkcionisanja državnog trezora.

„Mjera koja se odnosi na ograničavanje novih zapošljavanja, osim kod onih potrošačkih jedinica, koje imaju potrebu za zapošljavanjem novih kadrova i obezbijeđena sredstva na stavci bruto zarade, imala je za cilj da obezbijedi dugoročno održivost fonda zarada", dodala je Jovanović."U tom smislu, ostavljena je mogućnost potrošačkim jedinicama da korišćenjem internih transfera obezbijede neophodno zapošljavanje".

Vlada je, kako dodaju iz Ministarstva, usvojila i više zakonskih propisa i preporučila smanjivanje plata zaposlenima u agencijama. „Kao nastavak mjera Ministarstvo finansija počelo je kontrolu stvarnog obračuna zarada potrošačkih jedinica. Dosadašnji način kontrole isplate zarada od strane Ministarstva finansija dao je značajne rezultate i uštede u prvom kvartalu ove godine", navela je Jovanović.

Ona je saopštila da je to razlog zbog čega je počela priprema nalaženja jedinstvenog softverskog rješenja za obračun zarada za sve korisnike budžeta, a sve u cilju bolje kontrole i veće uštede u budžetu. „Centralizovani, jednoobrazni obračun zarada u narednom periodu obavljaće se od nadležnih službi Ministarstva finansija", najavila je Jovanović.

Ponovila je da je Vlada donijela Odluku o kriterijumima za utvrđivanje visine naknade za rad članova radnih tijela i timova koje forimira Vlada. „Prema novoj odluci, član radnog tijela koje obrazuje i imenuje Vlada može naknadu za rad radnoj grupi, timu ili drugim oblicima rada, primati samo u jednom radnom tijelu", podsjetila je Jovanović.

Iz Ministarstva podsjećaju da je Vlada donijela više odluka, među kojima i onu o otpremninama u slučaju da proglašenja državnog službenika, odnosno namještenika, tehnološkim viškom.

„Odluka je dio utvrđene politike Vlade za smanjenje broja zaposlenih u državnim organima koja će istovremeno uticati i na smanjenje javne potrošnje", objasnila je Jovanović.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik